+420 376 375 423
  arbo@arbo-kt.cz

50. výročí samojízdných sklízecích řezaček New Holland

K výročí 50. let výroby samojízdných sklízecích řezaček společnost New Holland připravila pro své zákazníky limitovanou edici sklízecích řezaček FR9000. Jejich styl zahrnuje chromovaný výfuk, pamětní nálepku k 50. výročí, luxusní sedadlo, kožený volant a netradiční design s komponenty v černé barvě. To vše spojuje symboly New Holland za poslední půl století vývoje sklízecích řezaček.

OD PRŮKOPNÍKŮ K MISTRŮM – 50 LET ZKUŠENOSTÍ
 
V roce 1961 se na rozsáhlých polích Severní Ameriky objevila první samojízdná sklízecí řezačka. Byl to New Holland, model SP 818. New Holland je autorem každého významného rozvoje v oblasti sklizně pícnin a představitelem pravděpodobně více pokrokových zlepšení, než všichni ostatní výrobci dohromady: víceúčelová řezací ústrojí, použití motorů speciálně určených pro sklízecí řezačky, detektor kovu, automatické ostření nožů, nastavení protiostří a automatické plnění návěsu.
 
JAKOUKOLIV PLODINU DOPRAVÍ VARIFLOW
 
Patentovaný systém Variflow byl navržen s ohledem na dosažení maximální výkonnosti a účinnosti metání, od lehkých a suchých materiálů až po těžké a vlhké. Při přestavení systému Variflow z polohy pro sklizeň kukuřice do polohy pro sklizeň tenkostébelných porostů, se vzdálenost mezi řezacím bubnem a metačem sníží o 60 %. Tato blízká poloha metače sníží turbulenci a rozptylování materiálu, čímž se odstraní nebezpečí zablokování a ucpávání.
 
KOMPLETNÍ OCHRANA SYSTÉMEM MetaLoc
 
Systém pro detekci kovových předmětů MetaLoc má jednu velmi užitečnou funkci. Na monitoru IntelliView III ukazuje, ve které sekci podávacích bubnů byl kov odhalen a tak jej rychle a snadno najdete. Označení polohy kovového předmětu je na modelech FR9000 velmi důležité, protože mají široké řezací ústrojí.
 
OPTIMALIZACE ŘEZÁNÍ VYLOUČÍ STONKY KUKUŘICE A DLOUHÉ LISTY
 
Pro vysokou kvalitu krmiva je podstatný čistý a přesný řez. Nože se snadno udržují ostré se standardním zařízením automatického broušení nožů. Protiostří správně nastaví ověřeným systémem Adjust-O-Matic. Obě činnosti se provádějí z kabiny, takže je možné provádět broušení nožů a nastavování protiostří častěji a tím snižovat příkon potřebný na řezání. Při řezání suché kukuřice je čistý řez mezi protiostřím a noži dále zlepšený optimalizací tvaru nože. Na přání je možné dodávat zařízení broušení nožů a nastavení protiostří s obráceným během řezacího bubnu.
 
AUTOMATICKÉ PLNĚNÍ NÁVĚSU
 
Práce se sklízecí řezačkou je obecně náročná. Sledování a ovládání výmetné roury tak, aby dopravní prostředek byl efektivně, bezpečně a bez ztrát zaplněn, je pak činností nejnáročnější. Nový prostorový 3D scanner IntelliFill od New Holland umožňuje optimálně plnit přepravní prostředek jak za jasného počasí ve dne, v mlze i v noci. Systém vyhodnocuje trajektorii toku plodiny tak, aby bezpečně padala do dopravního prostředku. Automatický metač i jeho koncovka kopírují obrysy přepravního prostředku a rovnoměrně jej plní. Bez ohledu, zda dopravní prostředek jede vedle stroje nebo za strojem. Obsluha stroje se již nemusí koncentrovat na směrování metače do dopravního prostředku a může se plně věnovat ostatním funkcím sklízecí řezačky. Koncentrace obsluhy na hlavní funkce řazačky prokazatelně zlepšuje kvalitu výsledného produktu – řezanky, hospodárnost a bezpečnost provozu stroje. Senzor instalovaný pod koncovkou metače pomocí technologie NIR (Near Infra Red – lokální infračervené záření) vytváří snímek vzdálenosti dopravního prostředku a jeho okolí. Na rozdíl od konvenčních systému mono nebo stereo kamer, které mají špatný odhad hloubky, tato technologie umožňuje přesně směrovat tok plodiny až na vzdálenost 20 metrů. Systém funguje s jakýmkoliv přívěsem a nevyžaduje kalibraci nebo nastavování na nový druh přívěsu. To umožňuje obsluze sklízecí řezačky automaticky nasměrovat metač a neustále plnit právě volný dopravní prostředek. Jasnou výhodou je větší pohodlí a bezpečnost při práci se sklízecí řezačkou. Obsluha se může koncentrovat na dění před sklízecí řezačkou, na všechny její funkce, optimalizovat tak chod stroje a zvýšit i jeho výkonnost. V prodloužených pracovních směnách a za nepříznivého počasí systém jednoznačně omezí ztráty hmoty což znovu přispívá k vyšší výkonnosti a hospodárnosti stroje.
 
DOBŘE INFORMOVANÝ ŘIDIČ
 
Práce se správnými informacemi je předpokladem maximální výkonnosti. Barevný dotykový monitor IntelliView III, používaný také na vlajkových lodích – sklízecích mlátičkách New Holland řady CX8000 a CR9000 Elevation, má širokou obrazovku. Zobrazuje všechny druhy informací a zároveň funguje i jako nástroj k ovládání a nastavování některých funkcí řezačky. Díky široké obrazovce a použití barev jsou informace zobrazené ve velmi utříděné formě. Obsluha tak nalezne co potřebuje na první pohled.
 
POHODLÍ OBSLUHY PRO MAXIMÁLNÍ PRODUKTIVITU
 
Kabina se zaoblenými okny umožňuje výhled 360° kolem dokola. Dveře kabiny netvoří jenom velký vstup do kabiny, ale jejich tvar zajišťuje vynikající výhled na každou polohu koncovky. Vzduchem odpružené sedadlo je standardním vybavením, stejně jako sedadlo spolujezdce. Pravá konzola je integrovaná do opěrky sedadla. Slučuje všechny životně důležité ovládací prvky a všechny důležité informace jsou ihned k dispozici na monitoru IntelliView III.
 
ÚSPORA PALIVA SE SYSTÉMEM POWER CRUISE II
 
Zkoušky odhalily, že při používání systému jízdy Power Cruise II v silniční přepravě, je možné dosáhnout úspory až 20 %. Otáčky motoru se automaticky sníží na nejnižší možnou hodnotu, s minimem na 1400 ot/min, bez poklesu pojezdové rychlosti. Kromě této důležité úspory paliva a peněz, nižší otáčky motoru mají další výhodu – mnohem tišší a pohodlnější jízdu.
 
KONSTRUKCE, KTERÁ UŠETŘÍ PALIVO
 
New Holland zná výhody turbo kompoundní technologie a je první značkou, která ji používá v zemědělském stroji. Využitím energie, která zůstává ve výfukových plynech opouštějících turbodmychadlo přeplňovaného motoru, se sníží spotřeba paliva až o 8 % při stejném výkonu motoru. Při vysokém výkonu motoru to znamená úsporu mnoha litrů paliva. Turbo kompoundní technologie předá výkon přímo klikové hřídeli motoru přes hydrodynamickou spojku. Tento typ motoru FPT Cursor 13 TCD je použit v modelu FR9060.

Fotografie

ARBO, spol. s r.o.
Hřbitovní 757
339 01 Klatovy
telefon:
+420 376 375 423
e-mail:
arbo@arbo-kt.cz
Toto jsou internetové stránky společnosti ARBO, spol. s r.o., IČO 40522172, se sídlem na adrese Hřbitovní 757, Klatovy II, 339 01 Klatovy, zapsané v obchodním rejstříku pod sp. zn. C 588/KSPL. Společnost ARBO, spol. s r.o. je členem koncernu AGROFERT řízeného společností AGROFERT, a.s., IČO 26185610, se sídlem na adrese Pyšelská 2327/2, Chodov, 149 00 Praha 4.
Copyright © 2020 ARBO, spol. s r.o., vytvořil: Petr Tichý (HSD), grafika: www.jak.cz