+420 376 375 423
  arbo@arbo-kt.cz

Video: Testování CX8.85

Sklízecí mlátičky řady CX8000 tvoří páteř sortimentu sklizňové techniky New Holland Agriculture. V současnosti se na trhu jedná o jediné, opravdu výkonné klasické sklízecí mlátičky, které si uchovaly tradiční systém výmlatu kombinující mláticí bubny a klávesová vytřásadla.

Značka New Holland klasický systém výmlatu dále úspěšně rozvíjí a tak s příchodem emisní normy Tier4B na trh vstupuje nová modelová řada CX8. I ve sklizňové technice jsme měli možnost si vyzkoušet jeden z šesti předvýrobních kusů, konkrétně model CX8.85, který se na Svitavsku a Brněnsku proháněl po polích s lištou VariFeed o záběru 9,15 m.

Co je tedy na mlátičce nového? Především motor, o kterém se zde nebudeme výrazně rozepisovat, protože s příchodem nové emisní normy se pro nic zásadního nemění. Naše koncernové motory zůstávají SCR only, udržují se všechny výhody jako je živost, spolehlivost a úspornost, které zákazníci u motorů normy Tier 4A tak oceňovali. Kromě motoru je nová také kabina, která vychází ze společné platformy pro všechny sklizňové stroje včetně mlátiček CR a řezaček FR. Na práci vám v noci budou svítit nové, opravdu výkonné LED světlomety, které najdete také pod bočními kryty. Se zvýšenou výkonností stroje jde ruku v ruce větší zásobník zrna a rychlejší vyprazdňování, které je převzaté z modelů CR, což platí také o možnosti osazení mlátičky odpruženým pásovým podvozkem.

Se spotřebou 15,23 l/ha Naše testovací mlátička navštívila celkem 10 zákazníků na Moravě a sklidila bez mála 400 ha obilovin. Pro srovnání jezdila společně s mlátičkou CR9.80, která byla vybavená lištou McDon o záběru 10,7 m a musíme říci, že statečně držela krok. Pojezdová rychlost při sklizni byla naprosto stejná a rozdíl ve výkonnosti tvořil pouze záběr lišty. Sklízecí mlátičky s klasickou technologií výmlatu dnes limituje především čištění a vytřásadla, takže v této oblasti je možné najít nejvíce zlepšení. U mlátiček CX to jsou systémy OptiFan, který automaticky upravuje otáčky ventilátoru při jízdě do kopce a z kopce tak, aby stroj neměl zbytečné ztráty nebo se hmota nedržela dlouho na sítech. Další ze systému je OptiSpeed, který ze stejného důvodu také reaguje na podélný náklon mlátičky, ale zrychluje nebo zpomaluje chod třásadel. Značka New Holland za tyto systémy získala ocenění na výstavě Agritechnica před dvěma lety a troufáme se říci, že se oba systémy v praxi velmi osvědčily a právě proto konkurence stejné systémy začíná implementovat i do svých strojů. Ale podívejme se na konkrétní výsledky mlátičky CX 8.85 ze dne 22.7. 2015 v Ořechově:

Za den celkem sklizeno 42,1 ha pšenice s výnosem 8,78 t/ha a to při spotřebě 15.3 l/ha respektive 1,75 litru/tuna zrna. Sláma byla ukládána do řádku. Spotřeba na hektar je počítána včetně 3 přejezdů.

Nezmínili jsme jednu drobnou úpravu a to stavitelné čelo šikmého dopravníku, které jsme letos také u mlátičky využili. Při práci v polehlém obilí je možné lištu mechanicky lehce naklopit na kosu, takže obilí lépe vysekává. V pěkném porostu je možné pak lištu zpět naklopit více na patu.

Ze společného provozování dvou výkonných mlátiček na jednom poli máme dva důležité poznatky. Nové mlátičky CX8 se svými výkony dokáží v jistých podmínkách přibližovat výkonnosti strojů CR. Stroje s klasickým tangenciálním výmlatem mají výhodu ve složitějších sklizňových podmínkách, kde jsou univerzálnější v nastavení pro více plodin, což jsme letos ale nevyužili. Současně bezpečně víme, že pro takto výkonné stroje je čím dále složitější připravit podmínky, především logistické, aby svojí výkonnost mohli naplno předvést. To je také jeden z důvodů příchodu Telematiky do oblasti.

 

ARBO, spol. s r.o.
Hřbitovní 757
339 01 Klatovy
telefon:
+420 376 375 423
e-mail:
arbo@arbo-kt.cz
Toto jsou internetové stránky společnosti ARBO, spol. s r.o., IČO 40522172, se sídlem na adrese Hřbitovní 757, Klatovy II, 339 01 Klatovy, zapsané v obchodním rejstříku pod sp. zn. C 588/KSPL. Společnost ARBO, spol. s r.o. je členem koncernu AGROFERT řízeného společností AGROFERT, a.s., IČO 26185610, se sídlem na adrese Pyšelská 2327/2, Chodov, 149 00 Praha 4.
Copyright © 2021 ARBO, spol. s r.o., vytvořil: Petr Tichý (HSD), grafika: www.jak.cz