+420 376 375 423
  arbo@arbo-kt.cz

New Holland T5.115 Electro Command u zákazníka ZEOS Brnířov, a.s. na Domažlicku

Stále oblíbenější modelová řada traktorů New Holland T5 se od svého uvedení na náš trh v roce 2012 velmi dobře zakotvila v paměti širokého spektra zákazníků. Svou pozornost si stále více získává jak u menších farmářů vyžadujících maximální univerzálnost, tak v provozech zabývajících se rozsáhlou živočišnou výrobou, kde je zapotřebí všestranného a spolehlivého pomocníka.

Na čtyřech stech hektarech orné půdy pěstují brnířovští tradičních tržní plodiny, jakými jsou pšenice, řepka, ječmen, silážní kukuřice nebo jetel inkarnát. Píce z bezmála 600 hektarů trvalých travních je z části určena k pastvě a ve zbytku je využívána na krmení ve formě senáže. Živočišná výroba je zaměřena na chov masného skotu, který je rozdělen do třech středisek v dosahu pěti kilometrů. 

Aktuálně nejnovějšího člena zdejšího strojového parku dodala a servis zabezpečuje ARBO Klatovy spol. s r.o., z jejíhož širokého sortimentu je v ZEOSu k vidění celá řada traktorů a závěsné techniky. K naprosté spokojenosti v místním svažitém terénu například svou čtvrtou sezonu slouží první dodaný senážní vůz Strautmann  Giga-Vitesse CFS 4401 na území ČR, v agregaci s traktorem o maximálním výkonu 270 koní.  

Maximální univerzálnost
Nejsilnější člen modelové řady T5 disponuje výkonem 115 koňských sil a je poháněn čtyřválcovým motorem FC5 o objemu 3,4 l, vyvinutým sesterskou společnosti FTP. Inovovaný hydraulický systém dosahuje maximálního průtoku hydraulického oleje 127l/min. Špičkovou ovladatelnost zaručuje výkonné čerpadlo řízení, které poskytuje maximální průtok hydraulického oleje  43 l/min. Skutečná adaptibilita traktorů řady T5 širokému spektru prací, vyžadujících navíc vysoký výkon hydrauliky, tkví ve spolehlivé a účinné technologii s proměnným průtokem load sensing. Ta v závislosti na vykonávaném druhu a náročnosti práce, optimalizuje a dodává požadované množství hydraulického oleje. Výkonné čerpadlo hydrauliky Mega Flow dosahuje výkonu až 84 l/min, což je dostatečné pro jakoukoli činnost závěsné techniky, připojené ať už v zadním tříbodovém závěsu nebo při využití zadní sekce rychlospojek. Ovládání až čtyřech vnějších hydraulických okruhů, stejně tak jako varianty otáček vývodového hřídele ( 540, 1 000 a 540 ECO ), lze volit pohodlně z kabiny. Zvedací kapacita zadního tříbodového závěsu činí  5420 kg.

Ideální do stáje
Nový New Holland T5.115 je v Brnířově primárně určen k celoročnímu využití s krmným vozem a v závislosti na aktuální potřebě se plánuje jej využít například pro práci se shrnovačem nebo lisem.  V kombinaci s kloubovým nakladačem Pichon, který vhodně doplňuje linku, celý proces od naložení krmiva ze žlabu, přes jeho správné promíchání a dopravu do stáje, až k založení krmné dávky, zde zvládá jeden člověk. V zimních měsících, kdy je veškerý skot zahnán do stájí, není výjimkou s traktorem při jedenácti jízdách od žlabů ke stájím v okolích vesnicích, natočit až 9 MTH denně.
Výběr vhodného traktoru zde podléhal dlouhému zvažování. Stáje na všech třech střediscích jsou limitovány co do své šířky a výšky. Rozhodujícími kritérii, které vyústily ve volbu nejsilnějšího zástupce modelové řady traktorů T5, se  staly jeho kompaktní rozměry, úhel natočení přední nápravy zajišťující špičkový rejd a v tomto segmentu traktorů neobyčejně tichá, odpružená a komfortní kabina umožňující panoramatický výhled 320 stupňů nebo možnost pohodlné a rychlé změny směru jízdy za pomoci elektrohydraulické reverzace.

Při návštěvě za dosavadními referencemi po 100 MTH, jsme traktor zastihli při přejezdu s krmným vozem po rozbitých, klikatých, úzkých a kopcovitých cestičkách nad obcí Brnířov. Při delších přejezdech na silnici, navíc v kopcovitém terénu, oceňuje obsluha, kromě špičkového komfortu v kabině, vlastnosti převodovky Electro Command, která má k dispozici 16 převodových stupňů vpřed i vzad. Obsluze je tak umožněno hladké řazení osmi převodových stupňů pod zatížením pouze za stisknutí tlačítka na páce. Pouze jedenkrát v celém rozsahu tak obsluha musí sešlápnout spojku, což je neocenitelné zvlášť při dlouhých transportech, kdy se obsluha potřebuje plně věnovat řízení. 

B.Hrnčíř, externista

Fotografie

ARBO, spol. s r.o.
Hřbitovní 757
339 01 Klatovy
telefon:
+420 376 375 423
e-mail:
arbo@arbo-kt.cz
Toto jsou internetové stránky společnosti ARBO, spol. s r.o., IČO 40522172, se sídlem na adrese Hřbitovní 757, Klatovy II, 339 01 Klatovy, zapsané v obchodním rejstříku pod sp. zn. C 588/KSPL. Společnost ARBO, spol. s r.o. je členem koncernu AGROFERT řízeného společností AGROFERT, a.s., IČO 26185610, se sídlem na adrese Pyšelská 2327/2, Chodov, 149 00 Praha 4.
Copyright © 2021 ARBO, spol. s r.o., vytvořil: Petr Tichý (HSD), grafika: www.jak.cz